تیزر اولین جشنواره شعر فاطمی در سایه سار طوبی

صحبتهای جناب آقای دکتر غضنفرنژاد ریاست محترم دادگستری شهرستان نی ریز و دبیر جشنواره های ملی شعر طوبی نی ریز

شعر خوانی حجت السلام والمسلمین حاج آقا فال اسیری در جشنواره ملی طوبی نی ریز

شعر خوانی استاد احد ده بزرگی در جشنواره طوبی نی ریز

احد ده بزرگی فرزند حبیب به سال 1328 ه. ش در شیراز و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. وی در مدارس در سطح علوم قدیمه شرکت کرده بود اما در حال حاضر دارای مدرک درجه یک هنری است که به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، معادل دکتراست. اولین جرقه‌های نبوغ شعری خود را در سنین کودکی نشان داد و از ابتدای جوانی طبعی خوش و ذوقی سرشار داشت.

اولین بار زمانی لب به شعر و شاعری گشود که هنوز خواندن و نوشتن را کامل نمی دانست. کودکی خردسال در میان دسته های عزاداری در شبی از شبهای ماه محرم. دو دسته بزرگ عزاداری بر سر مسئله ی چشم و هم چشمی عزاداری را به محل نزاع تبدیل کردند و هرکس به گوشه ای گریخت . احد خردسال هم در گوشه ای پناه گرفته بود که چشمش به گهواره ی شکسته ی هیئت افتاد که زیر دست و پا افتاده بود. انگار کام او را دوباره به تربت حسینی گشوده باشند در میان اشکی که چهره ی کودکانه اش را خیس کرده بود کامش به نام شیرخواره ی کربلا گشوده شد و سرود:

گهواره خالی، قنداغه خونین

لایی لایی از سفر برگشته رودم ، لایی لایی از سفر برگشته رودم…..

چنین شد که کودک دلخسته عاشورایی نغمه سرای بوستان عشق ائمه اطهار شد و نامش درمیان نام مرثیه سرایان اهل بیت در عصر حاضر درخشید.شرکت وی در مراسم سوگواری ماه محرم و دسته‌های عزاداری، برای وی، محل مناسبی را برای سرودن فراهم آورد. وی انجمن ادبی حافظ را تشکیل داد که تا قبل از پیروزی انقلاب جلسه مخفیانه داشت و پس از انقلاب جلسات آن ادامه یافت و بعدا به صورت انجمن ادبی شاعران انقلاب اسلامی و بصورت گسترده‌تر توسعه یافت. «احد» امروز عضو کانون شعرا و نویسندگان کشور، مسئول و داور واحد شعر اداره آموزش و پرورش کشور است. ده بزرگی از شاعران پرکاری است که در رباعی و دو بیتی دستی توانا دارد، قصیده را خوب می‌سراید، غزلیات توانمندی دارد، سخنش با مخاطبانش راحت و از پیچیدگی شعری به دور است

شعر خوانی سرکار خانوم آرزو حقیقی در اولین جشنواره شعر طوبی نی ریز

شعر خوانی سرکار خانوم طیبه نیکو در جشنواره ملی شعر طوبی نی ریز

شعر خوانی استاد هادی فردوسی در اولین جشنواره شعر در سایه سار طوبی نی ریز

هادی فردوسی در سی ام تیرماه 1365 در روستای کت گنبد شهرستان سروستان استان فارس متولد شد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در روستای کت گنبد و تحصیلات دبیرستان و پیش دانشگاهی را در سروستان تمام کرد. فردوسی تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه پیام نور شیراز به انجام رساند و پس از اتمام دوره خدمت سربازی به شیراز مهاجرت کرد و به استخدام کتابخانه های عمومی استان فارس درآمد. طولی نکشیدکه از نهاد کتابخانه ها مستعفی و به دلیل علاقه مندی به ادبیات کودک و نوجوان در¬¬¬سال 1391 درکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شیراز مشغول فعالیت شد و تا هم اکنون مسئولیت انجمن شاعران و نویسندگان نوجوان را برعهده داشته و نقش مؤثری در کشف و پرورش استعدادهای ادبی کودکان و نوجوانان دارد. از سال 1385 آثارش گاهی اوقات در مجلات و مطبوعات کشورچاپ می شد. فردوسی از نوجوانی به شعر علاقه مند شد به عبارتی از همان سال های اولیه آشنایی او با شعر و پس از شعرخوانی در محضر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی،به صورت جدی به شعر پرداخت. وی تا کنون داوری و دبیری علمی کنگره های متعددی را درکشور به عهده داشته است که از جمله آن ها می توان به دبیری همایش شاعران انقلاب اسلامی، داوری دوره های مختلف کنگره های شعر کودک و نوجوان و شعر بزرگسال اشاره کرد. فردوسی به همراه میلاد عرفان پور به عنوان شاعران و هنرمندان نسل سوم انقلاب روح تازه ای را در کالبد رباعی زمان خود دمید او درسال 1386 موفق به دریافت جایزه بهترین کتاب سال دفاع مقدس و همچنین جایزه گام اول کتاب شد. دلدادگی به حضرات معصومین علیه السلام، دین،آیین، عشق، عرفان،دفاع مقدس و توجه به موضوعات مهم کودک ونوجوان از جمله مضامین شکل دهنده آثار فردوسی است که بخش قابل توجهی از آثار ایشان را در برمی گیرد. به گونه ای که شعرهای کودک فروانی را با موضوع انتظار و مهدویت و دیگر موضوعات دینی سروده است. هادی فردوسی در سال های شاعری خود هم در قالب های شعری کودک ونوجوان و هم در قالب های شعری بزرگسال طبع آزمایی کرده است که خوشبختانه در هر دو حوزه کارنامه ادبی پرباری داشته و موفقیت های فراوانی را کسب کرده است. برخی ازآثار این شاعر در کتاب های درسی هدیه های آسمان چهارم و پنجم ابتدایی و برخی هم در قالب اثر موسیقایی منتشر شده است. از فردوسی تا کنون 15 عنوان کتاب در زمینه شعر کودک و نوجوان و 5 عنوان کتاب در زمینه شعر بزرگسال چاپ و منتشر شده است.عناوین تعدادی از آثار او عبارتند از : آنان همه از تبار باران بودند، خورشید درحصار، گنجشک های گوهرشاد، پروانه های عاشق.

 

شعر خوانی جناب آقای هادی جان فدا در اولین جشنواره شعر در سایه سار طوبی نی ریز

شعر خوانی جناب آقای ایوب پرند آور در اولین جشنواره شعر طوبی نی ریز

شعر خوانی جناب آقای مجتبی خرسندی در اولین جشنواره طوبی نی ریز

شعر خوانی جناب آقای مجتبی صادقی در اولین جشنواره شعر طوبی نی ریز

شعر خوانی سید رادمهر موسوی در اولین جشنواره شعر طوبی نی ریز

صحبتهای حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی رییس کل دادگستری فارس

بیانیه پایانی اولین جشنواره در سایه سار طوبی نی ریز